Dziś otwarte: 8:00 - 19:00
umów jazdę testową
umów wizytę serwisową
Warszawa Żerań
2017.05.09
FABRYKA MOTOMACHI - DOM SUPERAUTA LFA, A TERAZ TAKŻE LEXUSA LC

Lexus LC wytwarzany jest w fabryce Motomachi – najstarszym, a jednocześnie, dzięki gruntownej modernizacji, najnowocześniejszym zakładzie koncernu, położonym w Toyota City w prefekturze Aichi. Jak podaje japoński portal Response, z taśmy produkcyjnej w fabryce Motomachi zjechały już pierwsze seryjne egzemplarze flagowego, sportowego coupé Lexus LC. Fabryka ta, znana przede wszystkim z produkcji limitowanej serii 500 supersamochodów Lexus LFA, zajmuje niemal 1,6 mln m² i zatrudnia ponad 7000 pracowników, z których połowa to kadra inżynierska. Po modernizacji wnętrza hale produkcyjne zyskały śnieżnobiały kolor, co ułatwia utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości. Zadbano o odpowiednie oświetlenie, a także wyciszenie urządzeń, w tym systemów klimatyzacyjnych – takie warunki pracy sprzyjają zachowaniu najwyższej jakości.

Miejsce to radykalnie różni się od standardowej fabryki aut, bo przypomina bardziej warsztat dla samochodów wyścigowych. Sterylnie biała linia montażowa, od podłogi do sufitu, tworzy otoczenie, w którym skupienie się na pracy nie stanowi problemu. Poziom rzemiosła, potrzebny do budowy LC, musi być najwyższych lotów. Stąd zaangażowano najlepszych. Takumi, odpowiedzialnych za budowę LFA, przydzielono teraz do konstruowania luksusowego coupe. Znani są z tego, że swoją pracą, wiedzą i umiejętnościami, wiernie odzwierciedlają japońską sztukę tworzenia doskonałej jakości przedmiotów. Ich doświadczenie jest szczególnie potrzebne przy tak nowatorskich rozwiązaniach, jak komponenty z włókna węglowego czy wszelkie elementy wykonywane i wykańczane ręcznie.

W chwili obecnej wydajność linii produkcyjnej Lexusa LC to 48 samochodów dziennie. Każdy z pracowników wykonuje przy jednym samochodzie kilka czynności, poświęcając mu aż 20 minut – kilkakrotnie więcej, niż w konwencjonalnych fabrykach. Aż - bo biorąc pod uwagę to, że maszyny mierzą czas indywidualnej pracy poświęcony jednemu modelowi raczej w sekundach niż w minutach, jest to niesamowicie dużo. Umiejętności ludzkiego oka, ucha, wyszkolonych dłoni, łączą się z precyzyjną siłą komputerów i innych urządzeń. To podejście wielokrotnej kontroli każdego procesu, spełnia rygorystyczne normy Lexusa. Ponadto pozwala to zmniejszyć monotonię pracy, a jednocześnie skrócić linię produkcyjną. Po zakończeniu montażu, każdy samochód jest starannie sprawdzany na zamkniętym szklanymi ścianami stanowisku kontroli jakości, wyposażonym w specjalne, liniowe źródła światła, ułatwiające dostrzeżenie najmniejszych nieprawidłowości.

Finalna kontrola jest przeprowadzana w szklanym pomieszczeniu, wypełnionym ledowymi świetlówkami. Pozwala to na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości. Sprawdzane jest wszystko: farba, nadwozie, wnętrze i wszelkie funkcjonalności. Grubość ścian pomieszczenia, pozwala nawet na wychwycenie nieprawidłowości w dźwięku pracującego silnika. Najmniejsze odchylenia w hałasie i poziomie wibracji, nie mają prawa się zdarzyć. Samochód bowiem ma zapewnić klientowi prawdziwą przyjemność z jazdy, bez kompromisów dla jakości.

W lutym 2016 Lexus szacował, że roczny popyt na model LC zamknie się na całym świecie liczbą 6600 egzemplarzy, tymczasem tylko w ciągu pierwszego miesiąca przedsprzedaży w samej Japonii zebrano około 1800 zamówień na model LC, co 36-krotnie przekroczyło przewidywania producenta. W sierpniu ubiegłego roku, podczas prezentacji Lexusa LC w głównych miastach Polski, klienci zamówili w ramach przedsprzedaży 10 egzemplarzy nowego coupe.

jazda testowa
zapisz się